Gero Agile lyderio receptas
Per pastaruosius dešimtmečius darbo pobūdis visiškai pasikeitė: besikartojantį ir nuspėjamą keičia kūrybiškumo ir bendradarbiavimo reikalaujantis darbas. Darbo reikalavimai dažnai būna neapibrėžti, darbo tikslas, kaip ir vartotojų poreikiai, nuolat kinta. Tokioje nuolat kintančioje aplinkoje įprasta lyderystė yra ne itin efektyvi lyginant su Agile lyderyste. Ši lyderystė yra orientuota į save organizuojančias komandas, kurioms nereikia vadovauti, užtenka jas sutelkti bendram tikslui ir parodyti kryptį, kurios link reikia eiti. Taigi kaip atrodo Agile lyderis, kuo jis skiriasi nuo įprasto vadovo ir, kaip jis elgiasi su savo komanda?
Smulkmeniškam valdymui – ne
Agile lyderystės esmė – tinkamos aplinkos kūrimas save organizuojančiai komandai, suteikiant reikiamus įrankius, suburiant kompetentingus kolegas, iškeliant aiškius ir iššūkių keliančius tikslus bei pateikiant greitą grįžtamąjį ryšį. Tokiai komandai nereikia žmonių, kurie įsikištų ar valdytų ją smulkmeniškai. Taip pat nereikia lyderių, kurie žino visas smulkias detales arba skiria neįveikiamus terminus. Agile lyderis yra orientuotas į tikslą, o ne tai, kaip jį pasiekti. Juk komanda turi skirtingas kompetencijas ir roles, tad pati žino, kaip pasiekti tikslą.
Greitai besikeičiančiose rinkose senamadiški sprendimai netinka ateities iššūkiams. Dėl to sprendimai turi būti lankstūs ir pritaikomi iškilusiai situacijai. Iššūkiai gali būti iš anksto analizuojami arba nuspėjami, tačiau įveikiami tik tada, kai iškyla. Dėl to šiai užduočiai turėtų būti priskiriama daugiafunkcinė komanda. Ją sudaro žmonės, kurie tradicinėje organizacijoje būtų skirtinguose padaliniuose, turintys įvairius įgūdžius ir patirtis. Greiti ir lankstūs sprendimai daro komandą save organizuojančią – ji turi visus įgūdžius padedančius išspręsti dar nežinomas ateities problemas.
Įkvėpti, ugdyti, nukreipti
B. McPherson teigia, kad Agile lyderis gali ne tik įkvėpti ir ugdyti komandos narius, bet ir laviruoti nemaloniose situacijose, iš(si)aiškinti neapibrėžtumus, išspręsti sudėtingus ar užduoti tinkamus klausimus. Jis nejaučia poreikio padengti savo žinių trūkumo blefuodamas, tačiau atsakydamas į sudėtingą klausimą nukreips į atitinkamą komandos narį.
Agile lyderio patikimumas grindžiamas ne jo profesinėmis žiniomis ar statusu, bet lyderyste ir demonstruojamais vadybiniais įgūdžiais. Jis aiškiai suvokia savo silpnąsias ir stipriąsias puses bei tai, kaip jo sprendimai ir elgsena veikia komandos narius, kitas suinteresuotas šalis. Be to, geras Agile lyderis nuolat tobulins savo įgūdžius ir ieškos galimybių, siekdamas ugdyti komandos narius.
4 patarimai Agile lyderiui
- Kurkite tikslus kartu su komanda – užuot davę nurodymus, verčiau įsitikinkite, kad tikslai būtų aiškūs visiems jų siekiantiems komandos nariams. Tokiu būdu kolegos žinos, ko siekia ir ar jų veiksmai priartina juos prie tikslo.
- Skatinkite atsakomybės prisiėmimą – kurkite aplinką, kurioje komandos gali augti ir klestėti. Jos negali būti priverstos prisiimti atsakomybę, lyderiai tik gali sukurti aplinkybes, leisiančias komandai prisiimti atsakomybę. Tai yra balansavimas tarp įsikišimo ir visiškos laisvės davimo. Turite rasti aukso vidurį, kuriame komandos turi tinkamą kiekį laisvės, suderintą su jų brandos lygiu.
- Padėkite komandai mokytis – būti pasiruošus ateičiai reiškia ne buvimą geriausiu, o greičiausiai besimokančiu. Save organizuojančios komandos turi gauti greitą grįžtamąjį ryšį, orientuotą į jų veiksmus ir sprendimus. Pageidautina, kad grįžtamasis ryšys būtų gaunamas iš suinteresuotųjų ir klientų. Lyderio vaidmuo yra skatinti mokymąsi iš eksperimentų ir nesėkmių.
- Projektuokite kultūrą – Agile lyderis turi įsivaizduoti, projektuoti ir tobulinti organizacijos kultūrą. Norimą kultūrą galima sukurti naudojantis vizionierišku lyderystės stiliumi, tačiau reikia ne tik sukurti, bet ir įgyvendinti. Agile lyderystėje, kultūra yra suprantama kaip darbo su komanda gerinimas.
Norint tapti Agile lyderiu reikia naujo mąstymo būdo, įrankių, metrikų ir susitikimų. Tai visai kitoks požiūris į lyderystę lyginant su tradicine vadyba, kurioje vadovas detaliai pasako žmonėms, ką ir kaip daryti, kur darbuotojai yra paprašyti tiesiog daryti savo darbus taip, kaip nurodyta. Agile lyderystė yra orientuota į save organizuojančią komandą, kur viskas nėra valdoma smulkmeniškai, tačiau nėra suteikiama ir visiška laisvė. Didelis dėmesys yra skiriamas kultūrai, atsakomybės prisiėmimui, mokymuisi, grįžtamajam ryšiui ir ilgalaikiams tikslams. Sukurti tam tinkamą aplinką yra sunkus darbas. Taigi Agile lyderis turi gebėti susidoroti su dideliu kiekiu įvairiausių aplinkybių bei ypač naujų, besikeičiančių ir neapibrėžtų situacijų.
Photo by Jon Tyson on Unsplash