Ženkime į Scrum platybes

Ženkime į Scrum platybes

Straipsniai

Ženkime į Scrum platybes

Parengė: Andrius Ragelis

Sparčiai tobulėjančios šiuolaikinės technologijos ir vykstanti skaitmenizacija skatina organizacijas taikyti efektyvius būdus projektams valdyti bei produktams kurti. 2018 m. Ambysoft atliktas tyrimas parodė, kad net 55% projektų, įgyvendintų pagal Agile, yra sėkmingi, o projektų, įgyvendintų pagal tradicinį krioklio metodą, (angl. waterfall) vos 29 proc. Remdamiesi šiais duomenimis, norime pristatyti Jums vieną iš Agile metodų – Scrum – ir paskatinti jį taikyti savo kasdienėje veikloje.

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Mažais žingsniais link tikslo!

Nuoseklus projekto planavimas, griežtas plano laikymasis, produkto testavimas atskirais, vienas po kito sekančiais, laikotarpiais – tipiniai griežto, tradicinio krioklio metodo bruožai. Jie lemia tai, kad norint kažką pakeisti, patobulinti ar tiesiog ištaisyti klaidą, gali tekti išleisti nemažą papildomą pinigų sumą. Praktikoje krioklio metodu įgyvendinami projektai trunka gan ilgai, tad tai lemia, kad užsakovo poreikiai gali stipriai pakisti.

Tačiau… jei norite greitai reaguoti į besikeičiančios užsakovo poreikius, galite taikyti vieną iš Agile metodų – Scrum. Jo esmė – kuriant produktą, trumpų iteracijų metu, įvertinus galimybes realizuoti klientų išsakytus (būtinai įvertintus) pokyčius. Kiekvienos iteracijos (sprinto) metu yra siūloma atlikti 3 ceremonijas:

  1. Sprinto planavimą – ateinančios iteracijos darbų apimties planavimą;
  2. Sprinto retrospektyvą – iteracijos aptarimą (darbo komandoje perspektyva – KAIP buvo daromas darbas?);
  3. Sprinto peržiūrą – iteracijos darbų peržiūrėjimą ir įvertinimą (KAS buvo daroma?).

Svarbu tai, kad visose ceremonijose privalo dalyvauti visi komandos nariai – juk tik jie geriausiai žino, jaučia ir gali identifikuoti įgyvendinamo projekto ar kuriamo produkto stipriąsias ir silpnąsias puses.

Kodėl verta taikyti Scrum?

Prieš pradėdami taikyti naujus metodus visada ieškome atsakymų į klausimą: kodėl tai naudinga? Ilgalaikė skirtingų organizacijų patirtis rodo, kad komandos dirbdamos pagal Scrum, turi galimybių prisidėti prie produkto vystymo ne tik turinio, bet ir prioritetų dėliojimo kontekste.

Taip pat šio metodo taikymas padeda pasiekti geresnę kuriamo produkto kokybę, mat, yra dirbama trumpomis iteracijomis, kurių metu galima identifikuoti klaidas ir numatyti laiką jų taisymui sekančių iteracijų metu.

Be to, komanda gali užtikrinti greitą reagavimą į kintančius poreikius. Kokybiškesnis galutinis produktas ir didesnis klientų pasitenkinimas – vienas iš Scrum metodo privalumų.

Būtina paminėti, kad Scrum padeda komandai maksimaliai optimizuoti darbą, nes kiekvieno sprinto planavimo metu kiekviena komanda stengiasi įsitraukti tas užduotis, kurias galėtų optimaliu laiku ir kokybiškai atlikti. Šis nuolat pasikartojantis procesas užtikrina ne tik mokymąsi iš klaidų ar netikslumų, bet ir skatina iš anksto numatyti galima problemas ir būdus joms spręsti.

Svarbu ir tai, kad dirbdamos pagal Scrum, komandos patiria mažiau streso, nes joms yra keliami objektyvūs tikslai. Užduotims atlikti skirtas laikas yra atidžiai įvertinamas ir aptariamas. Tai leidžia komandoms nariams tiksliai planuoti savo darbo laiką ir išryškinti optimizuotinas užduotis.

Tai buvo pirmasis įvadinis straipsnis į Scrum metodo pasaulį. Kitose publikacijose pristatysime Scrum ceremonijas, jų vedimui taikomas technikas, metodo privalumų ir trūkumų bei kitų įdomybių. Kviečiame aktyviai sekti mūsų internetinį puslapį ir socialinius tinklus!

 

Leave your thought here

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

1 × two =