Retrospektyva – magija, kurios negalima pamiršti

Retrospektyva – magija, kurios negalima pamiršti

3st
Straipsniai

Retrospektyva – magija, kurios negalima pamiršti

Parengė: Andrius Ragelis

Agile principai – universalūs įrankiai kiekvieno iš mūsų gyvenime. Jie teigia, kad reikia eksperimentuoti, nebijoti suklysti, nuolat bendrauti, dalintis idėjomis, grįžti prie atrodytų užbaigtų dalykų, jausti motyvaciją ir galėjimą keisti, o ne tik vykdyti komandas. Galima teigti, kad šiuos principus naudinga taikyti ne tik programinės įrangos kūrime, bet ir kiekvieno mūsų gyvenime. Tačiau… labai svarbu reguliariai sugrįžti ir pasižiūrėti, kaip mums sekėsi atlikti numatytus darbus. Taigi panagrinėkime retrospektyvas!

Retrospektyva – viena iš 4 Scrum ceremonijų

Tai periodinis visų komandos narių susitikimas, kurio metu aptariami darbai:  techninio sprendimo diegimo klausimai, ryšiai tarp kolegų, priklausomybės nuo kitų komandos narių ir pan. Šios ceremonijos tikslas: pagerinti komandos vidinį klimatą, išsiaiškinti galimas problemas ir jų šalinimui skirtus būdus. Iš esmės retrospektyva, tai laikas, kai komanda gali ir turi aptarti KAIP, o ne KĄ dirbti. Tai „magija“, leidžianti komandos nariams atsiriboti nuo įpročių / įsitikinimų ir laisvai reikšti susikaupusias mintis.

Įsivertinti ir atrasti

Retrospektyvos metu yra siūloma suteikti komandos nariams laiko, kad jie pasižymėtų: kas sprinto metu sekėsi gerai ir verta tęsti; kas sekėsi prasčiau ir, ko galbūt reikėtų atsisakyti ar bent jau pakeisti. Po šio žingsnio, būtina suteikti laiko išsakyti savo mintis apie kiekvieną pasižymėtą punktą ir apie jį padiskutuoti. Šios diskusijos rezultatas – išskirtos užduotys, orientuotos į aptarto proceso gerinimą. Pavyzdžiui, jei komandos narys pastebėjo, kad testavimo metu lieka nepadengti svarbūs scenarijai, tai galimas sprendimas – išrašyti testavimo scenarijus, kad svarbūs dalykai nebūtų pamiršti.

Nepaisant siūlomų būdų, kiekviena komanda gali susikurti sau tinkamą retrospektyvos formatą. Svarbiausia, kad jis veiktų. Ne veltui Agile teigia, kad nereikia bijoti klysti – juk visada atsikelsite ir judėsite į priekį, tad neišvengiamai rasite geriausią būdą kalbėtis atvirai ir nebijoti keistis.

Retrospektyvos rizikos faktoriai

Iš pateiktų argumentų matyti, kad retrospektyva sukuria naudą: komandos nariai atvirai išsako savo nuomonę, teikia pasiūlymus ir pan. Tačiau… susitikimo vedėjui būtina atkreipti dėmesį į retrospektyvą veikiančius faktorius:

  • Nuomonių skirtumus. Tai neišvengiamas dalykas, tačiau konstruktyvumas ir mandagumas neturėtų užleisti vietos konfliktams. Pasidomėkite mediacijos praktikomis, kad turėtumėte reikiamų žinių tokios situacijos valdymui;
  • Nuobodumą. Retrospektyvos organizatorius turi pasirūpinti, kad susitikimas nebūtų sausas. Kadangi internete yra įvairių su žaidimais susijusių praktikų, tai išmėginkite jas. Nenustebkite, jei ypač pirmų susitikimų metu teks judinti komandos narius, kad jie taptų atviresniais ir keltų aktualius klausimus.
  • Aktyvią komandą. Jei tenka susidurti su hiperaktyvumą demonstruojančia komanda, tai nenustebkite, kad jie turės daugybę skirtingų pasiūlymų. Nesistenkite vienu metu išspręsti visų keliamų problemų. Balsavimo būdu išrinkite tris svarbiausius punktus, kuriuos verta nedelsiant spręsti. Neaptartus klausimus užsirašykite į laukiančiųjų sąrašą.

Taigi magiškosios retrospektyvos – būdas ne tik pažinti ir suprasti komandos narius, bet ir galimybė tobulinti ar atnaujinti veikiančius procesus. Svarbu suprasti retrospektyvas veikiančius faktorius ir į juos atsižvelgus pasiruošti tinkamą retrospektyvos scenarijų, atitinkantį komandos poreikius. Sėkmingo kelio judant tobulėjimo link!

 

Leave your thought here

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

2 × two =