Scrum gido 2020 pokyčiai: trumpai ir paprastai

Scrum gido 2020 pokyčiai: trumpai ir paprastai

Photo by Bich Tran from Pexels
Straipsniai

Scrum gido 2020 pokyčiai: trumpai ir paprastai

2020 lapkričio mėnesį pasirodė sutrumpinta ir supaprastinta Scrum gido versija. Scrum kūrėjai Ken Schwaber ir Jeff Sutherland džiaugiasi ne tik pristatydami atnaujintą gidą, bet ir galėdami švęsti 25-erius metus trunkantį Scrum sistemos gyvavimą ir sėkmingą plėtrą. Viena iš esminių gido idėjų platus Scrum pritaikymas įvairiose srityse. Anot Jeff Sutherland, Scrum taip pat gerai veikia pardavimų komandai, kaip tai veikia programinės įrangos komandai. Taigi šiame straipsnyje apžvelgsime 7 didžiausius pokyčius lyginant su ankstesne Scrum Guide 2017 versija.

Photo by Bich Tran from Pexels

  1. Mažiau apibrėžimų

Naujoje Scrum gido versijoje naudojama mažiau apibrėžimų turinti ir apibendrinanti kalba. Siekiant Scrum sistemos paprastumo yra atsisakoma apibrėžimų arba jie sušvelninami. Taip pat suteikiama laisvė lanksčiai pritaikyti Scrum konkrečiai situacijai. Pavyzdžiui, atsisakoma Daily Scrum klausimų, ne taip griežtai apibrėžiami atributai. Tad žinodami vertybes ir pagrindus, turime daugiau laisvės kartu kurti Scrum tokį, kuris atneša komandai daugiau vertės ir mažiau varžo taisyklėmis.

  1. Platesnei auditorijai suprantama kalba

Naujas Scrum gidas pabrėžia sistemos tinkamumą įvairioms sritims ir atsisako perteklinių, sudėtingų taisyklių. Taip pat pašalina su IT sritimi susijusius terminus. Gido apimtis sumažėjo nuo 17 iki 13 puslapių.

  1. Įtraukiamas produkto tikslas

Įtraukiamas naujas terminas – produkto tikslas (angl. Product Goal). Jei anksčiau tikslą išsikeldavome tik sprintui, tai dabar įpareigojimą išsikelti tikslą turime tiek sprintui, tiek visam produktui. Išsigryninus šį bendrą produkto tikslą yra lengviau prioretizuoti produkto neatliktų darbų sąrašą (angl. Product Backlog). Taigi lengviau galima patikrinti ar Sprinto tikslas tikrai prisidės prie bendro viso produkto tikslo.

Prasmę Scrum sistemai atneša susifokusavimas į kuriamą vertę, todėl be aiškaus ir vieningo tikslo komandos darbas gali būti beprasmiškas. Tikslas padeda susifokusuoti ir kryptingai priimti sprendimus. Tai tikrai puikus akcentas, leidžiantis komandoms nuolat pasitikrinti ar vienas iš daugelio naujų funkcionalumų tikrai turi būti vystomas pirmumo teise, ar mes tikrai prasmingai leidžiame laiką tobulindami kažką, kas galbūt nėra mūsų produkto dėmesio, problemos sprendimo centre.

  1. Atsisakoma termino „Vystytojų komanda“ (angl. Developers team)

Siekiant išvengti komandos atsiskyrimo buvo atsisakyta termino „Vystytojų komanda“. Vietoje jo yra naudojamas „Vystytojai“ (angl. Developers). Visi komandos nariai yra atsakingi už vertės kūrimą, gali lygiavertiškai bendradarbiauti su produkto šeimininku (angl. Product Owner), nes nėra jokios hierarchijos komandos viduje.

  1. Savivaldės Scrum komandos

Save organizuojančias komandas keičia savivaldės Scrum komandos. Taip žengiamas žingsnis pirmyn link komandos, kurioje kiekvienas yra atsakingas. Todėl visi nariai dalijasi atsakomybe už rezultatą. Nuo šiol komandos ne tik organizuoja savo darbą, kaip ir kada daryti užduotis, bet ir sprendžia, ką daryti.

Photo by fauxels from Pexels

Photo by fauxels from Pexels

  1. Naujas klausimas sprinto planavime

Ankstesnėje Scrum gido versijoje sprinto planavime buvo nagrinėjami klausimai „kas“ ir „kaip“. Dabar dėmesys sutelkiamas ir į pirmą vietą iškeliamas klausimas „kodėl“.

  1. Scrum Master komandos lyderis ir komandos vedlys

Nuo šiol Scrum Master ne tik padeda komandai diegti ir sekti Scrum, tačiau yra ir pilnai už tai atsakingas. Scrum Master pozicija tampa vedlio ir lyderio, o su ja ateina ir atsakomybė už Scrum komandos efektyvumą. Jei anksčiau atsakomybę kartu nešdavo visa komanda, tai dabar ji aiškiai krenta ant Scrum Masterio pečių.

Apibendrinant galima teigti, kad Scrum gide pasikeitė tik susikoncentravimas į tam tikrus dalykus. Tai leidžia neskubėti keisti esančių praktikų ir pirmiausiai atsižvelgti į tai, kas tinka esamai situacijai.Taigi jei iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad daug kas pasikeitė, Scrum esmė liko ta pati – tai paprasta sistema, padedanti žmonėms, komandoms ir organizacijoms kurti vertę, pritaikant sprendimus sudėtingoms problemoms. Atnaujintas Scrum suteikia daug laisvės, didesnę atsakomybę suteikia lyderiams, kad šie suvaldytų visas atsakomybes. Scrum gidas tarsi nukreipia ir sufokusuoja visą esmę į vertės kūrimą ir gryninimą. 

Leave your thought here

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *